Sesli Mekanlar

Mekanlara ses eklemek için dosyaların bulunduğu klasöre ses eklemek istediğiniz mekanın adını verdiğiniz bir ".mp3", ".wma" veya ".wav" dosyası koymanız yeterli. Örneğin "360_BURSA_Ulucami_1.exe" isimli dosya'yı indirdiniz. Bilgisayarınızda mevcut bir MP3 dosyasını, mesela "ilahiler_01.mp3" olsun, indirdiğiniz EXE dosyasının yanına kopyalayın ve ismini "Ulucami.mp3" olarak değiştirin. Mekana tıkladığınızda otomatik olarak ses dosyasıda çalacaktır.

Dikkat: Bu yeni bir özellik olduğu için daha önce indirdiğiniz mekân dosyalarında çalışmayabilir. Programın sürümü en az "v6.4" olmalı. [F1] tuşuna basarak sürüm numarasını öğrenebilirsiniz.

Birden fazla mekanın aynı ses dosyasını kullanmaları için ses dosyasına isim olarak bu mekanların dosya isminde geçen ortak bir kelimeyi veya kelime grubunu kullanın. Mesela tüm minarelerde ezan okunması için bir "Minare.wma" dosyası kullanabilirsiniz. Veya Topkapı Sarayı'nın değişik mekanları görüntülendiğinde mehter marşı çalması için bir mehter marşı mp3 dosyasına "TopkapiSarayi.mp3" adını verip mekan dosyalarının bulunduğu yere taşıyabilirsiniz.

Sesin sürekli tekrarlanmasını istiyorsanız, dosya isminin arkasına "_R" ibaresini ekleyin. Mesela "TopkapiSarayi_R.mp3" gibi.

Kendinden Sesli Mekanlar

Sanal Tur: Panorama 1453 Tarih Müzesi Sanal Tur: Sokullu Camii

Ekran Koruyucu Neden Sessiz ?

Ekran koruyucu beklenmedik bir anda çalıştığında çıkan ses insanları rahatsız edebilir. Bu nedenle ekran koruyucu modunda ses iptal edilir.